İhraç edilen kamu görevlileri için bilgilendirme

İhraç edilen kamu görevlileri için bilgilendirme

İhraç edilen kamu görevlileri için bilgilendirme

03.11.2016 – Bilindiği üzere 672, 675 sayılı KHK’lerle binlerce kamu emekçisi sorgusuz sualsiz bir şekilde görevinden ihraç edilmiş, aileleriyle birlikte yüz binlerce insan mağdur edilmiştir. İhraç edilen sendika üyelerinin işe iadesi ve diğer hakları konularındaki hukuki süreç sendikalar tarafından yürütülmekle birlikte, KESK mağdur edilen tüm kamu emekçilerinin gerek hukuki süreçler, gerekse diğer hakları yönünden bilgilendirilmesi açısından bir yazı yayınlamıştır…

Sürece dair pek çok sorunun yanı sıra KHK’lerle görevinden ihraç edilen kamu emekçilerinin, emeklilik ve genel sağlık sigortası haklarına ilişkin durumlarının nasıl işleyeceğine dair çokça soru gelmektedir. Bu konudaki kafa karışıklığını ortadan kaldırmak, üyelerimizin ve kamu emekçilerinin bu konulardaki hakları konusunda doğru bilgilendirilmesi, her hangi bir hak kaybının oluşmaması açısından önemlidir.

KHK’lerle İhraçta, Emeklilik Hakkı;

KHK’lerla ihraç edilen kamu emekçilerinin emeklilik hakkı ile ilgili ikili bir durum söz konusudur.

Sosyal Güvenlik primlerinin tamamı Emekli Sandığına yatan, çalışma sürelerinin tamamı sadece memuriyette geçenler için, emekli maaşı ve emekli ikramiyesi ödemesinde sorun bulunmamaktadır.

Dolayısıyla ihraç edildiği tarihte, emekli sandığından emeklilik hakkını kazanmış kamu emekçilerinin ikramiyeleri de, emekli maaş ödemeleri de yapılacaktır.

Ancak hizmet süresi içinde SSK ve BAĞKUR primleri olan kamu emekçileri içinse 26.01.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6270 sayılı Kanun geçerlidir. Bu durumda olan kamu emekçileri de işçilerin kıdem tazminatı alma hakkı esaslarına endekslenmiştir ve hizmetinde 1 gün bile SSK ve BAĞKUR primi olanlara aylığı bağlanır, ancak ikramiyesi ödenmez şeklindedir.

Bundan kaynaklı ihraç edilen kamu emekçilerinden hizmet prim ödemelerinin içinde SSK ve BAĞKUR primi olanlara emekli maaşı bağlanacak, ancak emekli ikramiyesi ödenmeyecektir.

KHK’lerle İhraçta Genel Sağlık Sigortasından Faydalanma Hakkı

Kişi görevine son verildiği tarihten itibaren genel sağlık sigortasına 100 gün hak sahibidir,

100 günün sonunda eşi çalışıyorsa ondan yararlanmak için, ilgilinin ikamet ettiği ilçedeki Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüğüne başvuru yapacaktır,

Eşi çalışmıyorsa, 100 gün sonra bağlı bulunduğu kaymakamlığa gelir testi için, kendisi, eş ve varsa çocukları(okumuyorlarsa) ile ilgili başvuruları yapar. Kaymakamlığın belirlediği GSS ile ilgili çıkan rakamı ödeyerek GSS den faydalanır,

Çocuklar ise, lisede (20 yaşına kadar), üniversitede (25 yaşına kadar) devlet güvencesindedir. Okul durumu yok ise kaymakamlıklarda gelir testine girecek, orada belirlenen tutarı ödeyerek sağlık hizmeti alacaklardır.

5510 sayılı Kanunda yer alan hüküm gereğince, tüm kamu personeli, ihraç tarihinden itibaren 100 gün süreyle genel sağlık sigortası hakkına sahiptir. Bunun için ayrıca bir şey yapmaya gerek bulunmamaktadır.

100 günün bitiminde, diğer eş çalışıyorsa, çalışan eş üzerinden sağlık yardımı almak mümkündür. Örneğin erkek ihraç edilmiş ise kadın memur, kurumuna vereceği bir bildirim ile eşinin sağlık yardımı almasını sağlayabilir. Ayrıca eşi çalışmadığı için bayan memur, eş yardımı talep edebilir.

Ancak ihraç edilen memurun eşi çalışmıyorsa veya o da ihraç edilmiş ise, 100. günün sonunda, gelir testi yaptırılmalı ve çıkan GSS primi ödenerek genel sağlık sigortasından yararlanmak mümkündür. Çocukların ise lisede okuyanlar için 20, üniversite okuyanlar için ise 25 yaşına kadar sağlık yardımları Devlet tarafından karşılanmaktadır. Bir şey yapılmasına gerek bulunmamaktadır.

 

 

kaynak: KESK